Cigarety


 (cígo, cigárko, žváro, ...)

  • Kouření je zvláštní druh toxikomanie, který škodlivě působí na zdraví kuřáků i nekuřáků bezprostředně vystavených účinkům kouření.
  • Cigarety obsahují až okolo 5 000 škodlivých látek.
  • Mezi tyto látky například patří nikotin, který se používá jako jed na mšice, arzen, který se dříve používal jako jed na krysy nebo formaldehyd, který se používá jako jed proti molům. V cigaretách byly také nalezeny stopy močoviny.

Účinky:

  • Uvádí se, že nižší dávky nikotinu způsobují povzbuzení, vyšší dávky uklidnění, ale stále to není výzkumy stoprocentně ověřené. Negativní účinky, které zná každý začínající kuřák nebo ten, kdo vykouřil více cigaret, než měl v úmyslu, jsou bledost, studený pot, nevolnost, závrať, bolesti hlavy. Užívání tabáku (v cigaretách, dýmce, doutníku,…) může vyvolat závislost a návyku se člověk obtížně zbavuje.

 

Rizika:

  •  Lidé závislí na kouření velmi často mohou trpět vážnými nemocemi, například rakovinou plic. Velmi často na tyto nemoci také zemřou.Vdechování tabákového kouře mívá za následek bolesti hlavy, pálení očí, nechutenství, někdy též poruchy spánku, nesoustředěnost, špatnou výkonnost. Při dlouhodobém vdechování tabákového kouře vznikají někdy též zažívací obtíže.
  • V ČR za jeden rok na následky kouření zemře více než 22 000 lidí.

Kouření tabáku a zákony České republiky

Kouřit můžeš v České republice dle zákona až od 18-ti let.  Přestupku se dopustí ten, kdo prodá, podá cigaretu nebo jinak umožní užití tabákového výrobku osobě mladší 18- ti let .

Pokud Vám kamarád podá cigaretu (daruje) může se tak dopustit přestupku podle § 30 zákona č. 200/1990 Sb.